Bary a gastronomie

Jídlo

Tapasy

Někteří turisté jezdí do Granady za Alhambrou, ti ostatní za Tapasy. Tzv. gastronomická turistika. Většina barů (v Čechách chodíme do restaurace nebo do hospody, ve Španělsku se chodí do barů) v Granadě Vám ke každému objednanému pití (pivo, víno, cola, džus apod. nikoliv však voda nebo káva) naservíruje menší pokrm zdarma. Těmto malým pokrmům se říká Tapas. Často se tak setkáváte s názvem „Tapas Bar“. Většinou si nemůžete vybrat jaké jídlo dostanete, ale jsou i bary, které Vám dají vybrat. Když si objednáte další drink, dostanete další, jiný tapas. Někdy jsou to jen olivy, někdy je to třeba celý hamburger s hranolkami apod.  Je to bar od baru. Někde jsou jen vegetariánské pokrmy, někdy je to v arabském stylu kuchyně, můžete najít i japonské bary servírující jako tapas sushi a například i pizzerie, kde Vám dají jako tapas kousek pizzy.

Než si objednáte celé jídlo (raciones), zkuste si nejdřív objednat jeden nebo dva drinky, ochutnat tapasy a možná zjistíte, že ani celé jídlo nepotřebujete. Pokud jste co se jídla týče vybíravý… tak nebuďte! Připravíte se o spoustu chuťových zážitků.

Churros [čuros] s čokoládou

Smažené proužky těsta, které se namáčejí do čokolády. Určitě vyzkoušejte pokud máte rádi sladké. Pozor je to velmi syté, může to nahradit i oběd. Doporučuji si objednat zároveň i sklenici vody (vaso de agua), po čokoládě Vám vyschne v hrdle. Španělé si na Churros velmi zakládají a je to zde velmi oblíbený pokrm.

Churros a čokoláda

Churros a čokoláda

Nejlepší Churros ve městě:


Španělská omeleta – tortilla [tortija]

Španěli velmi oblíbený a častý pokrm. Hodně záleží na tom jak je připravená, jinak může pro českého strávníka být mírným zklamáním. Jedná se totiž pouze o brambory, vajíčka (klidně 10 a více vajec na jednu omeletu pro 2 lidi) a cibuli. Tortilla je cca 2-3 cm vysoká. Bývají i různé varianty například s klobásou nebo zelenou paprikou. Často můžete dostat tortillu jako tapas.

Paella [paeja]

Kultovní španělský pokrm. Podobně jako pro Čechy knedlo, zelo, vepřo, je pro Španělé paella. Většina španělů Vám řekne, že do restaurace na ní nikdy nepůjdou, protože nejlepší je od maminky. V paelle najdete rýži, směs zeleniny a různé druhy masa (kuřecí, dary moře apod.) Paelly je více druhů. Restaurace, kde dělají paellu je v Granadě dostatek, nejsnadněji jsou dostupné restaurace na Plaza Nueva.

Italianos – Italská zmrzlina

Pití

Bary

Plaza Nueva

Elvira Street

Pedro Antonio

Plaza Gracia

Bodegas Castañeda

Bar Poë

Diamantes

Bar Eric

Bar Espejo

Bella Kurva