Čtvrť Albayzín

Albayzín (Albaycín) je stará arabská čtvrť. Představte si 2 kopce vedle sebe. Na jednom z nich je situována poslední maurská pevnost Alhambra a druhý kopec pokrývá stará arabská čtvrť Albayzín. Mezi těmito kopci je údolí se stromy, dlouze se vinoucí ulicí vhodnou k procházkám a řekou Darro ztrácející se pod útroby města. Za Albayzínem se pak zjevuje halucinující svět cikánských obydlí vybudovaných v jeskyních, ožívající v noci hlasitou španělskou hudbou vyzývající cikánské ženy k tanci flamenca.

vistas de granada y alhambra desde albayzin en granada
Albayzín představuje zcela jiný svět, oddělený od ostatních částí Granady. Je zda citelně znatelný vliv arabské/muslimské kultury. Bylo to právě zde, kde v 11. století postavili první muslimský soud, Zirid.
Na vrcholu Albayzínu je umístěna vyhlídka San Nicolás, jenž  je základním cílem všech turistů. Odtud je nejlepší výhled na pevnost Alhambra. Panorama, které se zde nabízí se stalo jednou z nejznámější ikonou Granady a vidět je snad na každé zdejší pohlednici.Albayzín je zaplněn bílými domky a vilami s propracovanými zahradami. Tyto luxusní  a opravdu nádherné vily mají dokonce svůj název: Carmen. Některé zdroje uvádí, že jejich hodnota šplhá až k stovkám milionů eur. Své soukromí si však pečlivě hlídají a jen zřídka kdy, můžete alespoň nakouknout skrze pootevřené dveře a pokochat se pohledem na nádvoří. Nedaleko vyhlídky San Nicolas je však muzeum Carmen, kde Vás nechají nahlédnout, jak taková Carmen vila vypadá uvnitř.

calles del barrio albayzin Mezi vilami, domky naleznete i několik restaurací s nádhernými romantickými výhledy. Jsou tu také arabské lázně, které Vám zprostředkují zajímavý lázeňský zážitek.

Nejnádhernější období Albayzínu byla v posledních letech maurské nadvlády, kdy zde žilo na 40 tisíc obyvatel a bylo zde okolo 30 mešit. Doba podobu této čtvrti velmi změnila. Stále je to však místo s nezaměnitelnou atmosférou, které nesmíte v Granadě rozhodně nechat bez povšimnutí.