O pevnosti Alhambra, Granada

Granada je považována za jedno z nejkrásnějších měst Španělského království a jedním z důvodů je dozajista komplex pevností, paláců a zahrad ALHAMBRA.

Alhambra je maurský palác město nacházející se v Granadě, Španělsko.
Alhambra je maurský komplex pevností a paláců nacházející se v Granadě, Španělsko.

Alhambra se stala v roce 2011 nejnavštěvovanější historickou památkou ve Španělsku. Na první pohled z dálky zaujme svým zasazením do přírodního reliéfu způsobem, jako by byla jeho přirozenou součástí. Kopec, na kterém je Alhambra umístěna, se jmenuje Sabica. Alhambra není žádný drobek, rozkládá se na ploše 142 000 m².

Vodní kanály v Alhambře
Vodní kanály v Alhambře

Za jeden den si celý komplex v klidu projdete, ale zřejmě Vám to  nebude stačit pro nasátí veškeré té orientální atmosféry. Je zde totiž tolik nevšedních zákoutí, kde se Vám bude chtít strávit mnohem víc času a nejednou si povzdechnete: „Tady bych rád žil…“.

Vodní systém Alhambry

Co Vás určitě na Alhambře zaujme je vodní systém. Všude kolem Vás se prolínají vodní kanály a za každým rohem slyšíte šepot fontán a kašen větších či menších rozměrů. Jelikož je Alhambra umístěna na pohoří, budete se ptát sami sebe, kde se ta voda pořád bere? Mauři při budování Alhambry přivedli do komplexu vodu z řeky, která pramení v horách. Pro orientální náboženství bylo nezbytné se před modlením 3x umýt a tak potřebovali mít vždy a všude přístup k vodě. Navíc vše dohromady fungovala i jako účinná klimatizace.

Fotogalerie pevnosti Alhambra

Alhambra smolařem

 • Alhambra se stavěla především v letech 1284 až 1354, za vlády Al Ahmara a jeho nástupců
 • 1492 nastoupili křesťané, kteří si orientálního umění moc nevážili a řadu věcí zničili, předělali nebo jinak znehodnotili
 • O pár desítek let nastoupil Karel V.  a začal předělávat Alhambru do renesančního stylu (což nikoho dnes netěší), zároveň zničil část letního paláce.

Pevnost Alhambra

Letní palác Alhambra
Pevnost Alcazaba Letní palác
nebo také  Palacio de Generalife

 • Rokem 1700 se do díla pouští Filip V., který se snažil Alhambru co nejvíce poitalštit
 • I v následujících století docházelo k dalšímu a dalšímu znehodnocování a ničení Alhambry, například v roce 1812 vyhodili pár věží do povětří a podobný osud se chystal později pro celou Alhambru. Byl to  samotný Napoleon, který se chystal vyhodit do povětří kompletně celou Alhambru. Plán překazil jeden ze zmrzačených vojáků, který těsně před akcí znehodnotil výbušniny.
 • Aby toho nebylo málo, bylo tu zemětřesení v roce 1821, které způsobilo značné škody. Později tu byl i blesk, který zničil střeleckou věž se zvonem.
 • Co horšího ještě osud mohl pro Alhambru vymyslet? Útok ufonů? Už toho bylo asi dost a tak se v roce 1828 začalo restaurovat a v tomto duchu se pokračuje dodnes.

Voda a orient - hlavní znaky Alhambry
Voda a orient – hlavní znaky Alhambry

Navzdory svému nepřívětivému osudu je Alhambra stále jedním z nejkrásnějších a nejpozoruhodnějších míst Granady a Španělska obecně. Proto také není divu, že je Alhambra, Generalife a granadský Albayzin  zahrnut v seznamu světového dědictví UNESCO.

Zajímavosti o Alhambře 

 • Je to jediný dochovaný Maurský palác na světě
 • Povídky z Alhambry (Tales of Alhambra) napsal Irving Washington (neplést s Johnem). Irving byl americký spisovatel a velvyslanec pro Španělsko, který žil v tomto paláci po dobu psaní jeho knihy a stal se tak prostředníkem v znovuuvedení tohoto místa do povědomí široké veřejnosti. Pokud znáte film Ospalá díra, tak teď znáte i autora knihy, podle které byl film zpracován.

 • Karel V. vybudoval uprostřed komplexu Alhambry renesanční palác, který výrazně nezapadá do zbytku orientálně laděné Alhambry. Zajímavostí tohoto komplexu je nádvoří uvnitř budovy. V přesném středu, je kanál fungující jako mikrofon, na který si stoupnete a při vydání sebemenší hlásky budova funguje jako velký reproduktor a vše výrazně a velmi zřetelně zesílí.

 • Salón de los Embajadores (Síň vyslanců) – největší místnost Alhambry, kde Kryštof Kolumbus (pozor! španělsky je jeho jméno Cristóbal Colón) žádal a přijímal podporu pro cestu do Ameriky (i když v té době ještě zřejmě netušil, že se dostane právě tam) krále Fernanda a královnu Isabel.
 • Jedno z velmi obdivovaných částí Alhambry je nádvoří s fontánou obklopenou 12 lvy. Ti fungovali jako časový systém a každou hodinu proudila voda z hlavy jiného lva. Příchod křesťanů znamenal pro tuto nevšednost konec. Jejich zvědavost nad funkčností vedla k rozebrání fontány. Od té doby tento systém nefunguje. 

Zajímavosti o jméně Alhambra

 • Alhambra v arabštině الحمراء
 • Alhambra by se přeložila doslovně jako Rudý hrad
 • Uvádí se různé důvody pro jméno Alhambra. 
 • při stavbě byly použity cihly do červena vypálené sluncem
 • při stavbě v noci oheň pochodní osvětloval Alhambru tak, že z dálky vypadala rudě
 • jiní uvádí, že šlo o spojitost se zakladatelem Alhambry, který měl zrzavé vlasy – Mohamedem I, známým také jako Abu al-Ahmar
 • jméno al-Hamrá znamená arabsky „červeň“, kvůli půdě kolem paláce (dnes je červená i budova paláce, který byl však dříve bíle nabílen)
 • další zdroj uvádí spojitost arabského sousloví Dar al Amra – Dům pána
Pokud plánujete navštívit Alhambru, ozvěte se mi, rád Vás provedu.

Zdroje:

návštěva Alhambry se zdejšími