Vánoce a Silvestr ve Španělsku 2013

Byly to moje první Vánoce a Silvestr, který jsem nestrávil doma s rodinou. Ale smutné to nebylo ani trochu :)

Vánoce

Vánoční stromeček na náměstí v Granadě

Vánoční stromeček
na náměstí v Granadě

Ve Španělsku slaví Vánoce trochu jinak. Ježíšek se jmenuje Papa Noel a zřejmě vůbec nenosí dárky. 24. prosince se jen sejde rodina, stráví spolu den a udělají velkou rodinou večeři. Kapra neřeší, spíše maso a mořský potvory. Bramborový salát tu není nic neobvyklého, i když ho nazývají salátem ruským. Po večeři si rodina povídá a mladší ročníky vyrážejí do ulic, kde většinou slaví až do rána. Pití alkoholu je v den vánoční také jakýmsi zvykem, na ulicí je už v průběhu dne celkem dost lidí pod vlivem. Za denního světla jsou většinou opilý jen ti, co byste je v noci  potkat nechtěli a v noci jsou zas opilý ti ostatní.

25. prosince ráno některé rodiny dávají svým dětem dárky. Nicméně pro předávání dárků je určený až 5. leden, kdy chodí 3 králové (Baltazar, Melichar a ten třetí), ptají se jestli děti byli hodní a když ano, dostanou dárky, když ne, dostanou uhlí (což výrazně připomíná našeho Mikuláše). K některým rodinám nezavítají a tak děti prostě objeví dárky druhý den ráno pod stromečkem. Stromeček samozřejmě mají také, ale většinou umělohmotné a to z ekologických důvodů. Ani na náměstích se s „živými“ stromky nesetkáte. Je to myslím zakázané.

Tak nějak zhruba to je, i když se to asi v různých oblastech Španělska může výrazně lišit. Kdo má nějaké jiné zkušenosti, budu rád, když se o ně podělí pod článkem v komentáři.

Silvestr

se liší od toho českého jen jednou drobností. Taky se opíjí, taky sledujou televizi a jejich šarády, taky tráví Silvestr s přáteli atd. Rozdíl je jen v jednom a to je, odpočítávání půlnoci. Zatímco my odpočítáme půlnoc, bouchneme Bohemku a hypnotizujeme s povislou bradou milióny mihotajících se jisker ztrácejících se v temnotě, tady se 12 vteřin do půlnoci začínají pojídat hrozny. Každou vteřinu vložíte do úst jeden hrozen, celkem jich musí do pusy nastřádat 12 (za každý měsíc) a to každou vteřinu. Takže přesně v 00:00:00 vidíte kolem sebe spoustu „syslů“ s nabouchanými tvářemi a sem tam to někomu ujede a vyprskne je na svého souseda :-)

 

Bomberos – hasiči

Bomberos – hasiči

Já se mezitím pořád ptal na ohňostroj, což pro ně byla nepochopitelná otázka, proč pořád otravuju s ohňostrojem. Nakonec jsem se však dočkal a ohňostroj byl. A byl veliký a bylo to super! Odbití půlnoce jsme strávili na náměstí v Granadě před radnicí, kde bylo opravdu nahuštěno stovkami až tisícemi lidí. Co mě rozhodně zaujalo, byli Bomberos – v překladu hasiči. Ti kontrolovali situaci ze střechy požárního vozu a stejně jako všichni ostatní do sebe hustili 12 hroznů a radost z nového roku rozhodně neskrývali. A dál už to pokračuje jako v České republice.